Köyümüzden Haber var

31 Ocak 2012 Salı

KÖYÜMÜZDEN AŞIKLAR KERVANI GEÇTİ

Sorgunlu Aşık, Şair, Yazarlarında katılımıyla düzenlenen İnceçayır Köyü Gençlerinin organize ettiği Köyde Hayat Var adlı şenliğe Sorgun yazar ve ozanlar derneği Başkanı Abdullah Erol, Aşık Derdiyar; Murat Tanrıverdi, Şair Erdoğan Bektaş, Aşık Kulhaki; İsmail, Aşık İdris Gümüş, Şair Murat Erciyas, Yozgat Şairler Yazarlar birliğininde tam kadro katıldığı gece hoş sohbetlerle sona erdi. 
Not;Abdullah Erol ağabeyimize kamerasıyla bu geceyi ölümsüzleştidiği için teşekkür ederiz.

AŞIĞIN DİLİNDE ŞEHİTLERE AĞIT

Ülkemizin her yerinde olduğu gibi bizim köyümüz İnceçayır da da Vatan uğruna can veren Şehit Murat Karataş kardeşimiz var. Elbette Unutulmaz elbette o da bizimle beraberdi Aşık Derdiyar; Murat Tanrıverdi ağabeyimizin yüreğinden kaynayan duygu seli Şehide ağıt. Tüm Şehitlerimize Allahtan Rahmet Ailelerine ve Milletimize sabırlar dileriz

AŞIKLARIN ATIŞMASI İNCEÇAYIR KÖYÜ

 
Kıymetli Aşıklarımız; Aşık Dediyar ile Aşık Kulhaki ağabeyimizin atışması inceçayır halkının ve çevre köylerden gelen misafirlerin alkışlarıyla onların bu işte nekadar usta olduklarını tasdiklergibiydi.

AŞIKLARIN DİLİNDEN "KÖYDE HAYAT VAR" TÜRKÜSÜ

 
Aşık Derdiyar ile Aşık Kulhakinin dilinden Köyde Hayat Var Türküsü Köyümüze özel dillendirildi Aşıklarımızın dillerine sağlık

SORGUNLU ŞAİR ve OZAN DOSTLARIMZ KÖYÜMÜZÜ ONURLANDIRDI

 
Kababel Köyü Muhtarı Değerli dostumuz Şair Erdoğan Bektaş "Hazani" ve Murat Erciyes'de bizimleydi

İNCEÇAYIR KÖYÜ ŞİİR

YOZGATLI GAZETECİLER KÖYÜMÜZÜ DİNLEDİ VE YAZDI

İnceçayır köyündeydik

26 Ocak 2012, 10:31
Bu makale 104 kez okundu
İnceçayır köyündeydik
Ahmet Sargın
Adım Adım Anadolu programının Yozgat çekimine konuk olduğumuzda aramızda misafir olarak bir dostumuz da vardı. Araştırmacı yazar Osman Karaca. Bu programdan sonra hemşehrimiz bizi kendi köyüne davet etti. Yozgat Şairler ve Yazarlar Derneği yönetim kurulu olarak bu davete katılımı kendimize bir görev saydık.
Geçtiğimiz akşam iki araçla İnceçayır Köyü’ne ulaştık. Köy muhtarı, araştırmacı arkadaşımız Osman Karaca ve kalabalık bir genç grubu bizi köy odasında coşkuyla karşıladılar. Misafirperverliklerini gösterip çeşitli ikramlarda bulundular. Sıcak arabaşı çorbası ile içimizi ısıttılar. Konuklara ilgi yoğundu ve bu daveti bir programa dönüştürmüşlerdi.
“Köye Dönüş” ve “Köyde Hayat Var!” projesi kapsamında hem köylerini tanıtmayı hem de köye dönüş projesine destek vermeyi amaçlamışlardı.
SOYDER (Sorgun Ozanlar Derneği) ve İnceçayır köyünden araştırmacı-yazar arkadaşımız Osman Karaca’nın birlikte hazırlayıp sundukları “Köyde Hayat Var” projesine destek vermek üzere Yozgat Şairler ve Yazarlar Derneği olarak biz de oradaydık. Amacımız Yozgatlı aşıklarla köy halkını buluşturmak, köye dönüşü sazımızla sözümüzle dile getirmekti. İnceçayır köylülerine aranızdayız, sorunlarınıza duyarlıyız, yalnız değilsiniz mesajı vermeye çalıştık.
Misafirperver İnceçayır halkının vurgulamaya çalıştıkları konular vardı. Köylerin boşaldığı, şehre göçen köylülerin işsiz kaldığı, köyde kalan gençlerin perişan olduğu, hatta bu gençlere köyden kız bile verilmediği konularını dile getirdiler. Köye, köylüye sahip çıkılması gerektiğini ifade ettiler. Şehrin bunaltıcı, sıkıcı, çekilmez yaşamını bırakıp köye dönün; “Köylerde Hayat Var!”, sağlık var, mutluluk var diyorlardı. Bu çağrıyı yüksek sesle ifade ettiler.
“Köye Dönüş” ve “Köyde Hayat Var!” projeleri kapsamında İnceçayırlı delikanlıların sunduğu küçük bir skeç (tiyatro) oyununda izledik.
KÖYDE HAYAT VAR
İnceçayırlı araştırmacı-yazar arkadaşımız Osman Karaca, SOYDER-Sorgun Ozanlar Derneği ile birlikte hazırlamış oldukları bu programda köy hayatına ve doğal yaşama dikkat çekip köye dönüşü vurgulamayı amaçlamışlardı. “Köyde Hayat Var!” projesi ile birleştirip tiyatro oyunu ile de dramatize ederek başarıyla sundular. Gazeteci, şair, yazar ve ozan arkadaşlarımız da bunu görüntüleyip ulusal basına taşıma sözünü verdiler.
Tabii ki, “Köye Dönüş” projesinin belirli şartları ve uygulama alanları olmalıdır. Modern bir köykent kurma anlayışını geliştiremezseniz, köydeki yaşam şartlarını ıslah edemezseniz köye dönüş de olmaz. Bu bir devlet politikası olmalı. Örnek köyler seçilmeli ve bu köyler modern yaşama uygun hale getirilmelidir. İşte o zaman “Köye Dönüş” projesi yankı bulur ve “Köyde Hayat Var!” düsturu gerçek oluşunu kanıtlar.
İnceçayır Köyü ziyaretimizle ilgili şunları söyleyebiliriz. Öncelikle bu köyden yetişen ve şu an İzmir’de ikamet eden Osman Karaca kardeşimiz azimli, başarılı, çalışkan bir hemşehrimizdir. İnceçayırlı dostlarımız bu arkadaşımızdan fazlasıyla istifade etmelidirler. Köylü vatandaşlarımız kendi sorunlarına duyarlı hale gelmeli ve sorunlarını yüksek sesle dile getirmelidirler. Üreten, çalışan, imal eden köylü anlayışı yeniden hakim kılınmalıdır. Hepsinden önemlisi köy odalarının o eski kültürü, samimiyeti, saygı ve sevgi anlayışı hakim kılınmalıdır.
Elbette “Köye Dönüş” ve “Köyde Hayat Var!” projeleri ile ilgili söylenecek çok söz var. Hayat köyden başlamalı, “Köylü Milletin Efendisidir!” vecizesi gerçeğe dönüştürülmelidir. Üretmeyen, yetiştirmeyen bir köylü anlayışı ile hiç bir yere varılmayacağı gerçeğini kabullenmemiz gerekiyor.
İnceçayır Köyü’nde sıcak dostluklara tanıklık ettik. Köylünün misafirperver yüzüyle karşılaştık. Bize sofralarını ve gönüllerini açan arkadaşımız Osman Karaca ve tüm köy halkına saygılarımızı, şükranlarımızı sunuyoruz. Emeklerine, yüreklerine sağlık.
Yozgatlı aşıkların, ozanların ilgi gösterdiği “Köyde Hayat Var!” köyüne,köylüne sahip çık projesinin eğlence bölümüne köylü gençlerin oynadığı küçük skeç oyunu ve Aşık Derdiyar’ın mükemmel deyişleri damgasını vurdu. Yozgatlı aşıklara-ozanlara yeni bir heyecan ve yeni bir enerji katan dostumuz, arkadaşımız, can kardeşimiz Aşık Derdiyar’a (Murat Tanrıverdi’ye) teşekkürlerimi ifade ediyorum. Sazı ve sözüyle bizimle olsun, Allah kendisine sağlık ve mutluluk versin.
Teşekkürler İnceçayır Köyü, misafirperver dostlarımız. Teşekkürler Osman Karaca, teşekkürler Yozgatlı aşıklar, ozanlar, şairler.

GÖNÜL DOSTLARI KÖYÜMÜZÜ ŞİİRLERİYLE SÜSLEDİLER

 
AŞIKLAR KÖYDE BULUŞTU
 Yozgat İnceçayır köylüleri: “Köyde Hayat Var!” projesi kapsamında âşıkları, ozanları buluşturarak köyün sorunlarına dikkat çekmeye çalıştılar.
Haber Tarihi: 2012-01-27 19:36:18
“Köyde Hayat Var”  projesini gündeme taşıyan İnceçayırlılar Yozgatlı aşıkları, ozanları da konuk ederek projenin amacını sazlı sözlü dile getirdiler. Sorgun Ozanlar Derneği, Yozgat Şairler Yazarlar Birliği Derneği ile birlikte İnceçayırlı araştırmacı, yazar Osman Karaca’nın desteklediği bu programda köylü gençler  oynadığı güzel tiyatro oyunu ile sorunlarını paylaştılar ve köyde yaşamın daha renkli, daha sade ve daha sağlıklı olduğuna dikkat çekmeye çalıştılar.
 Köy halkının yoğun ilgi gösterdiği “Köyde Hayat Var” programına İnceçayırlı köylülerin yanı sıra Yozgatlı Şairler- Aşıklar ve Ozanlara da katılarak renkli bir programın yaşanmasının sağladılar. Programda önce köylü gençlerin hazırlayıp sunduğu küçük tiyatro oyunu sahne aldı. Oyunda gençler sorunlarını dile getirerek sıkıcı şehir hayatını terk edip temiz havası, sağlıklı yaşamı, soğuk suları ile köy hayatına dönülmesini vurguladılar.
Daha sonra Yozgatlı Âşıklar, ozanlar sahne alıp atışma, deyiş ve şiirlerle köyü ve köy hayatını dile getirdiler. Aşık İsmail ile Aşık Derdiyar’ın atışmaları büyük alkış topladı. Aşık Derdiyar’ın deyişleri programa damgasını vurdu. Programın sonunda köy muhtarı ve Araştırmacı- Yazar Osman Karaca katılımcılara teşekkür ederek yoğun ilgiden dolayı duydukları memnuniyeti dile getirdiler.
Yozgat Şairler Yazarlar Birliği Derneği Başkanı Gazeteci- Yazar  Ahmet Sargın da köy şenliklerinde köy sorunlarının en iyi şekilde dile getirildiğini ifade etti ve köyünüzde de bu manada bir şenlik düzenleyin ve sorunlarınızı yüksek sesle dile getiriniz dedi. Gecede konuklara Yozgat’ın meşhur Arabaşı Çorbası ile Testi Kebabı ikram edildi..

30 Ocak 2012 Pazartesi

Şairlerin dilinden "köyde hayat var"

 
Şair, Yazar NuhŞahin

İNCEÇAYIR KÖYÜNÜN ONUR KONUĞU "AŞIK DERDİYAR"

KÖYDE HAYAT VAR TİYATRO İKİNCİ BÖLÜM

KÖYDE HAYAT VAR TİYATRO OYUNU BİRİNCİ BÖLÜM İNCEÇAYIR KÖYÜ

KÖYDE HAYAT VAR TİYATRO OYUNU

İnceçayır köyü gençlerinin sahnelediği üç perdelik oyunun konusu, Köylü bir babanın oğlunu evlendirememe hikayesi. Köyde yaşayan gençlerin genel sorunu hale gelen "Köyde yaşayan gençlere köylülerin dahi kız vermemesi, İnceçayır gençleri tarafından tiyatro oyunu olarak sahnelendi.
 Kız Babasını Resul Karakavak'ın canlandırdığı oyunda Köylü babayı Ahmet Şerefli, Oğlunu, Ekrem Tarikci, Şehirli baba; Murat Karabulut, Oğlu Selim Toköz, Aracılık  yapan köylü İsa Kandemir, Hasan Karakavak, Dursun Selvi, Ali Osman Erciyas ekibinden oluştu.
Gerçekte de benzer olayların yaşandığına vurgu yapan İnceçayır köyü gençleri bizler ağabeylerimizin yaşadıkları sorunları mizahi bir oyunla sahnelemeye çalıktık, çözüm bulunmadığı takdirde ileriki yıllarda bezerde durumlara karşı karşıya kalacağız diyerek endişelerini dile getirdiler.

ASIM ÇAVUŞUN ODASINDA GEÇMİŞE YOLCULUK

 
İnceçayır köyü Gazileri ve kahramanlık hikayeleri.
HER HAYAT BİR DESTANDI.
KÖYDE HAYAT VAR  etkinliği kapsamında köyümüzün Tarihi, Kültürü ve doğal güzellikleri tanıtıldı. Yozgat'tan, Sorgundan Gazeteci, Aşık, Şair ve yazarlarında katılımıyla köyümüz şenlendi.

İNCEÇAYIR KÖYÜ "KÖY ODASI SOHBETLERİ" köyde hayat var

 
Yozgat Testi kebabı görüntülü tarifi ve yapılışı. Genç Aşçı; Yasin Davuter

İNCEÇAYIR KÖYÜ KÖYDE HAYAT VAR

12 Ocak 2012 Perşembe

VEFAAT ve BAŞSAĞLIĞI Köyümüzün Nurettin Pehlivanı Hakkın rahmetine kavuştu. İnceçayır köyünde Fazlı ile Zeynep'in 1935 yılında ilk evladı olarak dünyaya geldi, Uzun süre köyümüzde değirmen işleten Nurettin Karabulut, Askerlik ve dönüşü sonrası Güreş müsabakalarına katıldı. Aynı zamanda iyi bir at yetiştiricisi olan Nurettin Karaduma Yüksek tansiyon ve çeşitli rahatsızlığı sebebiyle vefaat etmiştir Merhuma Allahdan Rahmet kederli ailesine başsağlığı dileriz. Yakınlarına ulaşmak isteyenler için irtibat Tel;05445433061